آیا بیمه بدنه برای خودرو لازم است؟

7/اردیبهشت/1399 مقالات بدون دیدگاه

آیا بیمه بدنه برای خودرو لازم است؟ افزایش روز افزون قیمت خودرو ها در سال های اخیر ، موجب شده است که هزینه‌ جبران خسارت‌ به یکی از هزینه‌های ناخواسته برای دارندگان خودرو تبدیل شود. همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به سایر افراد را جبران می‌کند و خودروی آسیب دیده که مقصر ماجراست نمی‌تواند هیچگونه خسارتی از بیمه ثالث دریافت کند ، به همین دلیل مواردی که در بیمه های شخص ثالث قابل پرداخت نمی‌باشد با بیمه بدنه جبران می‌شوند.

آیا بیمه بدنه برای خودرو لازم است؟

شما نمی توانید از بیمه شخص ثالث برای تصادفاتی که در آن مقصر شناخته می شوید استفاده نمایید . همچنین اگر اتومبیل شما سرقت یا دچار آتش سوزی یا سقوط و واژگونی شود نیز بیمه شخص ثالث هزینه های شما را پرداخت نمی کند .

زمانی که اتومبیل پارک شده شما، دچار تصادف می‌شود و شما نمی‌دانید مقصر این حادثه چه کسی است  و یا اگر اتومبیل شما گرفتار بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان و… شود و یا خودرو و یا لوازم جانبی آن به سرقت برود باز هم شما نمی‌توانید از بیمه نامه شخص ثالث خود استفاده نمایید. تنها بیمه ای می تواند تمامی خسارات موارد گفته شده را پرداخت نماید بیمه بدنه است . پس با توجه به مواردی که گفته شد ، خرید بیمه بدنه میتواند بسیار عاقلانه باشد.

اصطلاحاتی که در بیمه بدنه باید بدانید

 • بیمه گر: شرکت بیمه‌ای است که مشخصات آن در بیمه نامه درج شده و به ازای دریافت حق بیمه جبران خسارات احتمالی را انجام می‌دهد.
 • بیمه گذار: شخصی است حقیقی یا حقوقی که مالک بیمه نامه است و یا مسئولیت حفظ بیمه  نامه را از طرف مالک را دارد.
 • ذینفع: شخصی است که بنا به درخواست بیمه گذار نام وی در این بیمه نامه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.
 • حق بیمه: مبلغی است که در بیمه نامه مشخص شده و بیمه گذار موظف است در زمان خرید بیمه  نامه تمام یا بخشی از آن را به ترتیبی که در بیمه نامه مشخص می‌شود به شرکت بیمه پرداخت نماید.
 • موضوع بیمه: وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن در بیمه  نامه درج شده است. لوازمی که مطابق کاتالوگ وسیله نقلیه بیمه شده به خریدار تحویل و یا در بیمه نامه درج شده است نیز جر موضوع بیمه محسوب می‌شود.
 • فرانشیز: بخشی از هر خسارت است که به عهده بیمه‌گذار است و میزان آن در بیمه‌نامه مشخص ‌می‌گردد.
 • مدت اعتبار بیمه نامه: مدت بیمه‌نامه‌ها معمولا یک ساله است اما شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه به ترتیبی خواهد بود که در ‌بیمه‌نامه معین شده باشد.

آیا بیمه بدنه برای خودرو لازم است؟

نحوه پرداخت خسارت بیمه بدنه چگونه است؟

در زمان خسارت بیمه گذار باید در اسرع وقت و حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری خسارت را به شرکت بیمه اطلاع دهد، بر اساس این که خسارت اتفاق افتاده خسارت کلی بوده یا خسارت جزئی روند پرداخت خسارت متفاوت می‌باشد.

نحوه پرداخت خسارت بیمه بدنه در خسارت کلی

در نحوه پرداخت خسارات کلی ، ملاک محاسبه و پرداخت خسارت ارزش معاملاتی خودروی بیمه شده است که در بیمه نامه درج می شود.  در خسارات کلی موضوع بیمه زمانی از بین رفته تلقی خواهد شد که حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پیدا نشود یا هزینه تعمیر و تعویض قسمت‌های خسارت دیده به همراه هزینه نجات از ۷۵ درصد قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد.
در خسارت کلی برای پرداخت خسارت سرقت کلی باید سند مالکین خودروی بیمه شده به شرکت بیمه گر منتقل شود. اگر هم بعد از یکسال پس از پرداخت خسارت وسیله نقلیه به سرقت رفته و انتقال مالکیت آن به شرکت بیمه گر، وسیله نقلیه مورد نظر پیدا شود شرکت بیمه می‌تواند وسیله نقلیه را به فروش برساند و سهم بیمه گذار از مبلغ بازیافتی را با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر کرده است  را به وی پرداخت نماید.

 نحوه پرداخت خسارت‌های جزئی در بیمه بدنه

به جز مواردی که در خسارت کلی گفته شد، سایر خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه نامه می‌باشد جزء خسارت‌های جزئی بیمه بدنه هستند. معیار پرداخت خسارت در خسارت‌های جزئی هزینه تعمیر و دستمزد و قیمت روز لوازم تعویضی پس از کسر استهلاک و فرانشیز  و اضافه نمودن هزینه نجات و حمل تا سقف مشخص شده در بیمه نامه می‌باشد.

آیا بیمه بدنه برای خودرو لازم است؟

چه مدارکی برای اعلام خسارت بیمه بدنه نیاز است؟

 • ارائه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی
 • ارائه اصل بیمه نامه بدنه معتبر در زمان حادثه
 • ارائه اصل بیمه نامه ثالث معتبر در زمان حادثه
 • ارائه اصل کارت مالکیت یا سند مالکیت خودرو
 • ارائه اصل گواهینامه راننده مورد بیمه ، هنگام حادثه
 • ارائه کارت ملی راننده مقصر حادثه
 • دیگر گزارش‌‌های تکمیلی اعم از: گزارش ‌رسمی ‌نیروی ‌انتظامی ‌منطقه، گزارش کارشناس یا کارشناسان ‌رسمی ‌دادگستری، برگ مربوط به قبول کردن تقصیر از جانب مقصر تصادف، آرای مرجع قضایی در خصوص کروکی غیر‌سازشی، تصاویر مربوط به قسمت‌های آسیب ‌دیده.

بهترین بیمه بدنه را از کدام شرکت‌ خریداری کنیم ؟

اگر قصد خرید بیمه بدنه را دارید حتما این سوال برای شما پیش آمده است که کدام شرکت ارزانترین بیمه بدنه را ارائه می‌دهد؟ چه عواملی بر قیمت بیمه بدنه تاثیر گذار است؟ معمولاً افراد قبل از اقدام به خرید بیمه، از چندین شرکت بیمه نرخ می‌گیرند که در بسیاری از موارد، کار دشوار و زمان‌بری است؛ شرکت هزار بیمه با تضمین قیمت برای اولین‌بار در ایران اقدام به مقایسه و فروش آنلاین بیمه بدنه کرده است و تمامی اطلاعاتی که شما برای خرید هر بیمه ای نیاز دارید در کوتاه‌ترین زمان در اختیار شما قرار می‌دهد. شما عزیزان می توانید برای خرید هر نوع بیمه ، اعمم از بیمه مسئولیت ، بیمه عمر، بیمه شخص ثالث ، بیمه باربری و ... از طریق شماره های 32358362 ، 09116367929 و یا از طریق سایت http://1000bimeh.ir با ما در ارتباط بوده و پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید .

برچسب ها: ارزانترین بیمه بدنه بهترین بیمه بدنه خسارت‌های جزئی در بیمه بدنه خسارت بیمه بدنه در خسارت کلی نحوه پرداخت خسارت بیمه بدنه صدور بیمه بدنه پاسارگاد آنلاین و اینترنتی خرید بیمه بدنه در گرگان بیمه بدنه پاسارگاد در گرگان بیمه بدنه در گرگان صدور بیمه بدنه پاسارگاد آنلاین صدور بیمه بدنه پاسارگاد صدور بیمه بدنه بیمه بدنه ارزان بیمه بدنه صدور آنلاین بیمه بدنه پاسارگاد خرید بیمه بدنهدیدگاه
دیدگاه شما :